pezet.pl   pezet.com.pl   pezet.eu  
Rok założenia
1989

45-119 Opole ul. Magazynowa 1A
Home
Przedsiębiorstwo Zastosowań Techniki
PeZeT Krzysztof Hajduczek
tel. 501 350 930 info@pezet.com.pl
Przedsiębiorstwo Zastosowań Techniki
PeZeT Krzysztof Hajduczek
Przedsiębiorstwo Zastosowań Techniki PeZeT Krzysztof Hajduczek
45-119 Opole ul. Magazynowa 1A
tel. email
Dojazd Kontakt Zamówienia Do pobrania Galeria O firmie Dane rejestrowe Regulamin serwisu, RODO

Czy wiesz, że w przypadku awarii lub przeciążenia zasilacza komputera często dochodzi do lawinowych awarii wielu drogich podzespołów w komputerze zaczynając od twardego dysku, który jest bardzo wrażliwy na wartość napięcia zasilającego - co wiąże się z utratą często bardzo cennych danych.
Kliknij jeżeli chcesz pobrać ulotkę informacyjną
Możesz zabezpieczyć swój komputer przed tym zjawiskiem stosując:

Zabezpieczenie komputera ZAB-PC przed przepięciami w obwodach 5V i 12V.

Zabezpieczenie to kontroluje napięcia zasilające podzespoły i w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych zwiera zasilanie nie dopuszczając do powstania dalszych uszkodzeń. Gdy zasilacz działa poprawnie, a przepięcie powstało przypadkowo lub w wyniku przeciążenia zablokuje się i po ponownym załączeniu będzie działać dalej; gdy jest uszkodzony nastąpi przepalenie bezpiecznika. Stosowanie listew filtrujących lub UPS nie chroni komputera przed powyższą sytuacją.
Montuje się jako przedłużacz na zasilaniu twardego dysku lub CD - chroni nie tylko to urządzenie, ale wszystkie podzespoły w komputerze.
Prosta instalacja - rozwiń
Instrukcja instalacji Przed przystąpieniem do instalacji należy zarchiwizować dane oraz obowiązkowo odłączyć komputer od sieci zasilającej poprzez wyjęcie kabla sieciowego z gniazda!
Aby zainstalować zabezpieczenie należy:

  • odkręcić obudowę komputera: wystarczy lewy bok komputera, jeżeli obudowa umożliwia niezależne zdejmowanie ścianek bocznych
  • wyjąć kabel zasilający np. twardy dysk, CD-ROM - taki sam wtyk jak na przewodzie przy zabezpieczeniu (biały wtyk z czterema przewodami: żółty, dwa czarne i czerwony)
  • włożyć wyjęty kabel do gniazda w zabezpieczeniu zwracając uwagę na kształt (wchodzi tylko w jedną stronę)
  • przewód z wtykiem wychodzący z zabezpieczenia włożyć w miejsce, z którego wyjęto przewód zasilający, postępować jw.
  • sprawdzić zgodność kolorów przewodów włożonego kabla zasilającego z komputera z wychodzącym z zabezpieczenia. Przewód ten ma stanowić przedłużenie kabla zasilającego z zachowaniem kolorów
  • zamknąć obudowę komputera
Zabezpieczenie jest już zainstalowane - uruchomić komputer, sprawdzić działanie urządzenia, do którego dołączono zabezpieczenie - jeżeli działa poprawnie, to zabezpieczenie też działa i chroni nie tylko to urządzenie lecz wszystkie w komputerze przed przepięciami w obwodach 5V i 12V.

W przypadku gdyby po założeniu zabezpieczenia komputer nie uruchamiał się, to prawdopodobnie zasilacz dostarcza któregoś napięcia przekraczającego normę - należy skontaktować się z serwisem komputera.

W jednym komputerze wystarcza jedno zabezpieczenie.

Zabezpieczenie nie chroni przed innymi możliwymi przyczynami uszkodzeń podzespołów komputerowych. Zabezpieczenia te mogą być stosowane w innym podobnym sprzęcie zasilanym napięciami 5 i 12V z zasilaczy podobnych do komputerowych.

Cena dla użytkownika końcowego wynosi 31,00 zł netto.
Kliknij jeśli chcesz zamówić zabezpieczenie

Warunki sprzedaży dla odbiorców hurtowych i firm rozprowadzających przesyłamy po otrzymaniu zapytania e-mail (najlepiej z podaniem swojej strony www lub dokumentu REGON - skan lub fax,) z których wynika, że firma zajmuje się sprzedażą sprzętu.

Kliknij jeżeli chcesz pobrać instrukcję 

Tutaj znajdziesz bardziej szczegółowe informacje o zasadzie działania zasilaczy komputerowych, przyczynach i skutkach awarii oraz o zabezpieczeniu
Zasada działania 1.Zasada działania typowego zasilacza komputerowego ATX/AT oraz przyczyny powstawania przepięć

Aktualnie wszystkie powszechnie stosowane komputery PC zasilane są z typowych zasilaczy ATX lub dawniej AT.
Zasilacze te z napięcia sieci zasilającej przetwarzają napięcie zmienne 230V (lub 115V) na wszystkie potrzebne do zasilania podzespołów komputera niskie napięcia stałe (+5V, +12V, -5V, -12V oraz w wersji ATX 3,3V ). Do wygenerowania tylu napięć wykorzystywana jest jedna przetwornica impulsowa stabilizująca równocześnie (proporcjonalnie) napięcia +5V i +12V. Napięcia -5V i -12V przeważnie mają osobną stabilizację ale nie są one istotne, ponieważ przeważnie nie są stosowane w nowych konstrukcjach podzespołów komputerowych. Napięcie 3.3V jest wytwarzane z obwodu 5V.
Problem pojawia się w momencie awarii zasilacza lub przeciążenia jednego z napięć +5V lub +12V, wtedy często dochodzi do niekontrolowanego wzrostu drugiego napięcia aż do wartości przekraczających nawet wielokrotnie maksymalne dopuszczalne, ponieważ stabilizator stara się utrzymać stały potencjał w punkcie pomiarowym pomiędzy wyjściem 5V a wyjściem 12V.
Wtedy dochodzi do lawinowych uszkodzeń podzespołów oraz przeważnie do utraty danych z powodu uszkodzeń twardych dysków, które są bardzo czułe na napięcie zasilające. Aktualnie komputery osobiste nie są w żaden sposób zabezpieczone przed tym zjawiskiem.
Zjawisko to nie występuje jedynie w sprzęcie profesjonalnym, w którym stosowane są złożone zasilacze wieloprzetwornicowe z rozbudowanymi wewnętrznymi układami zabezpieczeń.

2.Zasada działania zabezpieczenia

Zabezpieczenie cały czas kontroluje wartości napięć w obwodzie 5V i w obwodzie 12V. Jeżeli napięcie przekroczy wartość progową (dla 5V - 6V +/-2%; dla 12V - 13,75V +/-2%) nastąpi bardzo szybkie i równoczesne zwarcie obu obwodów do masy tyrystorami o dopuszczalnym maksymalnym jednokrotnym prądzie impulsowym 200A, co nie dopuszcza do dalszego wzrostu napięcia do wartości powodujących uszkodzenia układów scalonych (granica 7V). Czas reakcji zabezpieczenia wynosi ok 10us.
Zabezpieczenie nie reaguje na krótsze impulsy, które nie są groźne, a mogą występować jako zakłócenia na zasilaniu.
Poziomy napięć, przy których zabezpieczenie reaguje zostały tak dobrane ze względu na duży rozrzut parametrów zasilaczy oraz zmienność napięć w zależności od obciążenia (szczególnie obwód 12V).
Na zamówienie mogą być wykonane zabezpieczenia o niższym progu reakcji, ale wtedy przed instalacją należy kontrolować wartości napięć dostarczanych przez zasilacz.

Produkt chroniony patentem Urzędu Patentowego RP pod numerem 205208



O firmie Dane rejestrowe Regulamin serwisu, Polityka prywatno�ci, RODO
pezet.pl   pezet.com.pl   pezet.eu